Studia skierowane są do absolwentów takich kierunków jak: psychologia, pedagogika, resocjalizacja, socjologia, prawo, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie. Dla osób pragnących zdobyć kompetencje specjalistyczne w sytuacji wystąpienia nagłych okoliczności, zagrażających stabilności w funkcjonowaniu instytucji, organizacji.
Cel
Zdobycie wiedzy z zakresu:
- aspektów psychologicznych funkcjonowania w sytuacji kryzysu (sytuacyjnego, rozwojowego, egzystencjalnego czy środowiskowego);
- zasad wczesnej interwencji psychologicznej i prawnej w przypadku ofiar kryzysów; różnic indywidualnych w zmaganiu się z konsekwencjami doświadczeń kryzysowych i traumatycznych;
- mechanizmów i strategii interwencji kryzysowej w sytuacjach ekstremalnych, takich jak zagrożenie życia (w tym zagrożenie epidemiologiczne);
- kryzysów wynikających z chronicznych konfliktów; natury i funkcji destrukcyjnych mechanizmów adaptacji (w tym emocji destrukcyjnych, autodestrukcyjnych).
Absolwent studiów zdobędzie praktyczne umiejętności: diagnozy czynników ryzyka występowania zaburzeń pourazowych po doświadczeniu kryzysu lub traumy; interwencji kryzysowych (PTSD, zarówno ostrego stanu, jak i odroczonego w czasie). Będzie potrafił planować działania interwencyjne we współpracy z właściwymi instytucjami, świadczącymi pomoc specjalistyczną.
Studia wyposażą absolwenta w zakresie profesjonalnej pomocy w placówkach edukacyjnych, socjoterapeutycznych, ośrodkach interwencji kryzysowej, hospicjach, zakładach karnych i poprawczych, policji, służbie więziennej, domach pomocy społecznej.
Analiza sytuacji społecznej wskazuje potrzebę wykształcenia specjalistów, którzy sprawnie i w sposób profesjonalny zajmą się osobami doświadczającymi kryzysu, bądź zagrożonymi wystąpieniem takiej sytuacji. Sytuacja związana z COVID 19 ujawniła liczne obszary wymagające systemowych rozwiązań. Możemy spodziewać się odroczonych w czasie skutków izolacji społecznej, której jako społeczeństwo doświadczyliśmy.
Absolwenci studiów podyplomowych będą zatem posiadali wiedzę i profesjonalne przygotowanie do prowadzenia wczesnej interwencji i diagnozy osób dotkniętych kryzysami o zróżnicowanej etiopatogenezie i symptomatologii. Ponadto będą animatorami profesjonalnej współpracy ośrodków i instytucji zaangażowanych w sytuacje szeroko rozumianej interwencji i pomocy poszkodowanym i potrzebującym wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
Absolwenci studiów z zakresu interwencji i zarządzania będą mogli podejmować pracę, jako niezależni konsultanci, bądź członkowie zespołów kryzysowych. Mogą stanowić także wartościowy wkład w zachowaniu stabilności instytucji, w której obecnie świadczą pracę.
Warunki zaliczenia
Organizacja i tematyka zajęć
Program obejmuje 370 godzin zajęć:
- wykłady,
- warsztaty i ćwiczenia (gotowość do pracy własnej jest podstawą do podjęcia kształcenia- praca związana jest z dużym napięciami emocjonalnymi i tylko osoba, która pozna swoje ograniczenia psychologiczne, będzie potrafiła skutecznie działać pod presją).
Zajęcia warsztatowe prowadzone będą w bezpiecznych warunkach i z zagwarantowaniem opieki specjalistów.
Studia przewidują zajęcia stacjonarne, jednak w sytuacji obostrzeń w ramach reżimu sanitarnego zaproponujemy tryb on- line dla wykładów i ćwiczeń. Warsztaty natomiast zrealizujemy w trzecim semestrze po zmianie warunków niesprzyjających kontaktowi bezpośredniemu.
Tematyka studiów jest interdyscyplinarna i obejmuje wiedzę z zakresu stosowanej psychologii klinicznej, psychologii traumy, psychologii społecznej zorientowanej na psychologię konfliktów i kryzysów oraz psychoprofilaktykę.
Szczególny nacisk położony zostanie na następujące zagadnienia:
Czas trwania: 3 semestry (370 godzin + 150 godzin praktyk)
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest złożenie następujących dokumentów:
Opłaty za studia prosimy wpłać na konto :
Centrum Szkolenia Zawodowego
02-495 Warszawa ul Dzieci Warszawy 42
Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie
39 8931 0003 0733 5281 2000 0001
Opłaty:
Studia uruchamiamy dwa razy w roku akademickim ( listopad - marzec)